منو

  مقالات

  تفاوت کرونا با سرماخوردگی

  تفاوت کرونا با سرماخوردگی

  امروزه صحبت از بیماری کرونا درجهان به بحثی داغ و مهم تبدیل شده است. کرونا بیماری که بسیاری از افراد را در جوامع مختلف درگیر خود کرده است و توانسته جان بسیاری از افراد را بگیرد. کرونا علائم مشابه بسیاری به سرماخوردگی و حساسیت دارد، به همین جهت بسیاری از مردم دچار سردرگمی شده و نگران می‌باشند که دچار کرونا شده باشند. البته باید درنظر داشته باشید بیماری کرونا، بیماری خطرناکی نمی‌باشد و در صورتی که به موقع بتوان آن را تشخیص داد می‌توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.
  اما چگونه باید تشخیص دهیم دچار سرماخوردگی و یا به کرونا مبتلا شده‌ایم؟ آیا قابل تشخیص است؟ نحوه تشخیص و وجه تمایز این دو بیماری از هم چه می‌باشد؟ تا آخر این مقاله همراه ما باشید.


  ویروس کرونا


  قبل از اینکه با تفاوت دو بیماری سرماخوردگی و کرونا ویروس آشنا شویم، بهتر است با نوع ویروس کرونا آشنا شده و با ساختار آن را بشناسیم.
  کرونا ویروس بخشی از خانواده بزرگ ویروس‌ها و زیرمجموعه کروناویریدها می‌باشد. سرماخوردگی معمولی‌ترین نوع این بیماری و در مقیاس شدیدتر آن بیماری‌هایی نظیر سارس، مرس و کووید 19 می‌باشد. کرونا ویروس‌ها در سال 1960 برای اولین بار کشف شد و تا اواسط دهه 1980 پزشکان و متخصصان ویروس‌شناسی به صورت مداوم در حال بررسی و آنالیز این ویروس بودند و این تحقیقات همچنان ادامه دارد.
  ویروس کرونا به صورت طبیعی در میان پستانداران و پرندگان شایع می‌باشد و تاکنون هفت مدل از کرونا ویروس به انسان منتقل شده است. آخرین نوع از کرونا ویروس که به انسان مبتلا شده و منجر به ایجاد اپیدمی جهانی شده است، کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی 2 و یا همان Covid-19 می‌باشد که برای اولین بار در سال 2019 در شهر ووهان چین گسترش یافت.


  ساختار کرونا ویروس


  همانطور که اشاره شد کرونا ویروس زیرمجموعه کرونا ویریده بوده و ساختار آن‌ها دارای یک ژنوم RNA معمولی می‌باشد. هنگامی که RNA آن در سلول فرد میزبان رها شود به طور مستقیم به سراغ ریبوزوم‌های متصل به شبکه آندوپلاسمی رفته و دیگر نیازی به وارد شدن به هسته ندارند. بدین ترتیب آن‌ها آنتی ژن‌های خود را تولید کرده و می‌سازند.
  در این نوع بیماری افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماری‌های قلبی و دیابت هستند بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا می‌باشند و بدن این افراد پذیرنده بهتری برای دریافت ویروس و گسترش آن می‌باشد.


  تفاوت میان سرماخوردگی و بیماری کرونا ویروس جدید


  تب، درد بدن، سرفه و لرز همگی از علائمی می‌باشند که میان بیماری‌های آنفولانزا، سرماخوردگی، حساسیت‌های فصلی و حتی کرونا ویروس جدید مشترک است. پس چطور باید تشخیص داد که به کدام یکی از بیماری‌های اشاره شده مبتلا شده‌ایم؟
  بیماری کرونا ویروس جدید و یا همان کووید-19 می‌تواند علائم شدیدتر و جدی‌تری به نسبت سایر بیماری‌های اشاره شده در بدن ایجاد کند. به خصوص اگر بدن فرد میزبان ضعیف‌تر بوده و یا دچار بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های ریوی و ... باشد. همچنین این ویروس در بدن افراد با سن بالا خطر بیشتری ایجاد می‌کند، این افراد به دلیل ضعف بدنی و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن بیشتر از جوانان تحت خطر می‌باشند.


  علائم کرونا ویروس جدید


  بسیاری از علائم کرونا ویروس‌ها مشابه همدیگر بوده و فقط شدت آن و مدت ماندگاریشان بیشتر است. علائمی نظیر تب و لرز، درد و کوفتگی بدن، تنگی نفس، سرفه، گلودرد، سردرد و از بین رفتن حس بویایی و چشایی را می‌توان از اصلی‌ترین و رایج‌ترین علائم بیماری‌های ویروسی کرونا دانست.
  البته در موارد نادرتر علائمی نظیر آبریزش بینی و احتقان سینوس‌ها ممکن است از علائم ویروس کرونا باشد.


  علائم کرونا ویروس انگلیسی


  علائم ویروس کروناها مشترک بوده و در نوع انگلیسی آن این علائم بسیار شدیدتر و واگیردار‌تر می‌باشد. علائم مشترک نظیر تب، لرز، خستگی مفرط، تنگی نفس، سردرد، بدن درد، گلودرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی می‌باشد. البته در ویروس کرونا انگلیسی علائمی نظیر اسهال، حالت تهوع و استفراغ و همچنین گرفتگی و آبریزش بینی بسیار رایج تر می‌باشد.


  علائم سرماخوردگی


  افرادی که دچار سرماخوردگی شده‌اند معمولا علائمی نظیر آبریزش بینی، خارش بینی، خیس شدن چشم‌ها و اشک، گلودرد، سردرد، درد بدن، سرفه‌های خفیف و همچنین عطسه را دارند. طول مدت مریضی این افراد مشخص بوده و معمولا به مرور علائم رو به کاهش می‌رود.


  علائم آنفولانزا


  آنفولانزا نیز نوعی بیماری رایج می‌باشد که بیشتر بر ریه، گلو و بینی افراد اثر خود را برجای می‌گذارد. طول مدت زمان این بیماری معمولا از 5 تا 7 روز بوده و افراد دچار نوعی عفونت تنفسی می‌شوند.
  علائم آنفولانزا نظیر سرماخوردگی می‌باشد و علائمی نظیر تب و لرز، اسهال، آبریزش بینی، کوفتگی و درد بدن، خستگی و سرفه و گلو درد به همراه دارد.


  نحوه تشخیص کرونا ویروس جدید از سایر بیماری‌ها


  علائم سرماخوردگی و آنفولانزا معمولا با گذشت زمان و گذشت 3 روز از شروع بیماری، رو به کاهش می‌رود و افراد بهبود پیدا می‌کنند. اما در کووید-19 بیماری با گذشت زمان در بدن افراد گسترش پیدا می‌کند. افرادی که دچار کووید-19 می‌شوند با گذشت چند روز علائم نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند، بلکه علائم آن‌ها بیشتر و شدیدتر می‌شود.
  افرادی که علائمی نظیر سردرد، گلودرد، سرفه خشک و غیره داشته، بهتر است چند روزی به خود استراحت داده و قرنطینه شوند، اگر علائم آن‌ها رو به افزایش باشد و با استراحت بهتر نشدند باید به دکتر متخصص مراجعه کنند و تست کرونا بدهند.


  در آخر


  امروزه با زیاد شدن بیماری و خطر ابتلا به Covid-19 با ظاهر شدن کوچک‌ترین علائمی افراد نگران ابتلای خود به کووید-19 می‌باشند. البته نیازی به نگرانی نبوده و کووید-19 همانند سایر بیماری‌های ویروسی قابل درمان است و فقط سرعت گسترش و انتقال آن بسیار زیاد است. از همین رو باید افراد زمانی که احساس ناخوشایندی داشته و یا علائمی در خود می‌بینند، باید خود را قرنطینه کرده و با مراجعه به متخصص جلوی گسترش و تکثیر این بیماری را بگیرند.

  اشتراک گذاری

  24 ساعته

  پرداخت ایمن

  7 روز ضمانت برگشت

  تحویل اکسپرس